جاوا اسکریپت چیست؛ ۴ دلیل برای انتخاب آن

 جاوا اسکریپت چیست؛ ۴ دلیل برای انتخاب آن

جاوا اسکریپت چیست. جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سبک وزن است که توسعه دهندگان وب معمولا از آن برای ایجاد تعاملات پویاتر در هنگام توسعه صفحات وب، برنامه ها، سرورها و یا حتی بازی‌ها استفاده می‌کنند. توسعه دهندگان معمولاً از جاوا اسکریپت در کنار HTML و CSS استفاده می‌کنند. زبان برنامه نویسی در قالب بندی عناصر HTML با CSS به خوبی کار می‌کند. با این حال، جاوا اسکریپت همچنان تعامل کاربر را حفظ می‌کند، کاری که CSS به تنهایی نمی‌تواند انجام دهد. در این مقاله به شما خواهیم گفت جاوا اسکریپت چیست و در ادامه با مزیت‌های آن آشنا خواهیم شد.

javascript چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی برای ایجاد محتوای پویا صفحه وب و سفارش طراحی سایت مناسب است. عناصری را برای بهبود تعامل بازدیدکنندگان سایت با صفحات وب ایجاد می‌کند، مانند منوهای کشویی، گرافیک های متحرک و رنگ های پس زمینه پویا.

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی پویا است که برای توسعه وب، برنامه های کاربردی وب، توسعه بازی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود. این به شما امکان می‌دهد ویژگی های پویا را در صفحات وب یا در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی پیاده سازی کنید که فقط با HTML و CSS قابل انجام نیستند.

بسیاری از مرورگرها از جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان برنامه نویسی برای انجام کارهای پویا در وب استفاده می‌کنند. هر زمان که یک منوی کشویی کلیک برای نمایش، محتوای اضافی اضافه شده به صفحه، و تغییر پویا رنگ عناصر در یک صفحه، برای نام بردن از چند ویژگی، مشاهده می‌کنید، اثرات جاوا اسکریپت را مشاهده می‌کنید.

حتما بخوانید  با سه برند نامی تولیدکننده بخاری برقی بیشتر آشنا شویم

پیاده سازی جاوا اسکریپت در وب و طراحی وب سایت شرکتی، برنامه های موبایل و توسعه بازی، زبان برنامه نویسی ارزش یادگیری دارد. شما می‌توانید این کار را از طریق پلتفرم های یادگیری مانند BitDegree یا با کاوش در قالب‌ها و برنامه های کاربردی جاوا اسکریپت رایگان در پلتفرم های میزبان کد مانند GitHub انجام دهید.

بدون جاوا اسکریپت، تمام چیزی که در وب خواهید داشت HTML و CSS خواهد بود. اینها به تنهایی شما را به چند پیاده سازی صفحه وب محدود می‌کند. 90٪ (اگر نه بیشتر) از صفحات وب شما ثابت خواهد بود، و شما فقط تغییرات پویا مانند انیمیشن هایی که CSS ارائه می‌دهد خواهید داشت.

HTML ساختار سند وب شما و محتوای آن را تعریف می‌کند. CSS سبک‌ها و استایل های مختلفی را برای محتویات ارائه شده در سند وب اعلام می‌کند.

HTML و CSS اغلب به جای زبان های برنامه نویسی، زبان های نشانه گذاری نامیده می‌شوند، زیرا آنها در هسته خود نشانه گذاری هایی را برای اسناد با پویایی بسیار کمی‌ارائه می‌دهند.

از سوی دیگر، جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی پویا است که از محاسبات ریاضی پشتیبانی می‌کند، به شما امکان می‌دهد به صورت پویا محتویات HTML را به DOM اضافه کنید، اعلان های سبک پویا ایجاد کنید، مطالب را از یک وب سایت دیگر واکشی کنید، و بسیاری موارد دیگر.

چرا جاوا اسکریپت بهترین است؟

۱- میتوانید جاوااسکریپت را به راحتی یاد بگیرید و استفاده کنید

سینتکس جاوا اسکریپت از زبان برنامه نویسی جاوا الهام گرفته شده است و یادگیری و کدنویسی آن آسان است. توسعه دهندگان تقریباً در هر وب سایت و برنامه تلفن همراه برای اسکریپت نویسی سمت مشتری از جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند. Node.js همچنین در دهه گذشته محبوبیت قابل توجهی برای برنامه نویسی باطن به دست آورده است. بسیاری از پلتفرم های اصلی پخش و ویدئو در Node.js کدگذاری شده اند.

حتما بخوانید  بهترین فیلترهای ماشین 206

۲- مستقل از هر زبان برنامه نویسی عمل میکند.

برخلاف سایر زبان های برنامه نویسی، می‌توانید جاوا اسکریپت را در هر صفحه وب قرار دهید و از آن با بسیاری از چارچوب‌ها و زبان های توسعه وب دیگر استفاده کنید. هنگامی‌که آن را نوشتید، می‌توانید کد جاوا اسکریپت را روی هر ماشینی اجرا کنید. بنابراین، جاوا اسکریپت پلت فرم توسعه برنامه را مستقل می‌کند.

علاوه بر آن وب سایت های واکنش گرا تجربه کاربری ثابتی را در هر دستگاهی ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، صفحه نمایش موبایل و تبلت کوچکتر از صفحه نمایش دسکتاپ و لپ تاپ است. شما می‌خواهید که وب‌سایت حتی در صفحه کوچک‌تر، بدون اینکه انتهای وب‌سایت را قطع کند، داده‌ها را با دقت نمایش و ارائه کند. با استفاده از چارچوب‌های جاوااسکریپت مانند Bootstrap و Ember.js، توسعه‌دهندگان می‌توانند از طراحی واکنش‌گرا سود ببرند و به راحتی ظاهر و احساس وب‌سایت را در پلتفرم‌های مختلف سفارشی کنند.

۳- کاهش بار سرور

شما می‌توانید از جاوا اسکریپت برای کاهش بار سرور و ازدحام شبکه استفاده کنید زیرا می‌تواند عملیات منطقی را اجرا کند و بسیاری از کارهای سرور را روی خود کلاینت انجام دهد. به عنوان مثال، فرآیند پر کردن فرم ثبت نام را در نظر بگیرید. جاوا اسکریپت به سرعت بررسی می‌کند که آیا شماره 10 رقمی‌را برای قسمت تلفن همراه وارد کرده اید یا خیر. اگر این درخواست‌ها به سرور ارسال می‌شد، صفحه شما برای هر خطایی دوباره بارگذاری می‌شد و روند ثبت نام را بسیار کند و خسته کننده می‌کرد.

همه زبان های برنامه نویسی با ترجمه دستور زبان انگلیسی به کد ماشین کار می‌کنند که سیستم عامل آن را اجرا می‌کند. جاوا اسکریپت به طور گسترده به عنوان یک زبان برنامه نویسی یا یک زبان تفسیری طبقه بندی می‌شود. کد جاوا اسکریپت تفسیر می‌شود، یعنی مستقیماً توسط یک موتور جاوا اسکریپت به کد زبان ماشین زیرین ترجمه می‌شود.

حتما بخوانید  نقد و بررسی 3 افزونه بکاپ گیری خودکار از وردپرس

با سایر زبان های برنامه نویسی، یک کامپایلر کل کد را در یک مرحله جداگانه به کد ماشین کامپایل می‌کند. بنابراین، همه زبان های اسکریپت نویسی زبان برنامه نویسی هستند، اما همه زبان های برنامه نویسی زبان اسکریپت نویسی نیستند.

۴- رابط کاربری را بهبود ببخشید.

 رابط کاربری را بهبود ببخشید.

جاوا اسکریپت وب سایت های زیبایی ایجاد می‌کند که یافتن و پردازش اطلاعات پیچیده را راحت می‌کند. توسعه دهندگان جاوا اسکریپت را برای گسترش عملکرد و خوانایی و کارآمدتر کردن تعامل کاربر وب سایت اعمال می‌کنند.

همچنین جاوا اسکریپت می‌تواند چندین مجموعه مختلف از دستورالعمل‌ها را به صورت موازی اجرا کند. در باطن، Node.js می‌تواند پاسخ‌های سرور با مقیاس بالا را بدون مصرف همان مقدار پهنای باند مدیریت و پردازش کند.

نتیجه گیری

جاوا اسکریپت اغلب در کنار HTML و CSS برای افزودن تعامل به وب سایت‌ها استفاده می‌شود. در برخی موارد، جاوا اسکریپت ممکن است از کتابخانه های شخص ثالث استفاده کند تا عملکردهای پیشرفته ای را بدون نیاز به کدنویسی هر بار از ابتدا توسط توسعه دهنده ارائه کند. از نظر ارزشی، مبتدیان جاوا اسکریپت می‌توانند مزایای زیر را انتظار داشته باشند:

  • یادگیری و پیاده سازی در عناصر یا رویدادهای خاص صفحه وب آسان است
  • توسط یک جامعه قوی از توسعه دهندگان حمایت می‌شود
  • درخواست های ارسال شده به سرور را کاهش می‌دهد
  • سازگار با بسیاری از زبان های دیگر
  • سریعتر و سبک تر از سایر زبان های برنامه نویسی

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا بفهمید جاوا اسکریپت چیست و عملکرد آن در وب سایت‌ها و برنامه‌ها چیست. اگر می‌خواهید کدنویسی جاوا اسکریپت را یاد بگیرید، راهنمای ما در مورد یادگیری کدنویسی را بررسی کنید.

اگر سوال یا پیشنهاد بیشتری دارید، میتوانید ب متخصصین وب رمز تماس حاصل نمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *