سایت های معتبر آموزش برنامه نویسی کدامند؟

سایت های معتبر آموزش برنامه نویسی کدامند؟

قطعا انتخاب سایت های معتبر آموزش برنامه نویسی، یکی از دغدغه‌های اصلی افراد در این حوزه است که ما می‌خواهیم، بهترین سایت‌های یادگیری در این حوزه را برای شما معرفی کنیم. در حقیقت شما علاوه‌بر آشنایی با قدرتمندترین سایت‌های آموزش برنامه نویسی، درباره موضوعاتی چون مهم‌ترین معیارهای انتخاب سایت‌های برنامه نویسی برای آموزش و همچنین نحوه برگزاری دوره‌ها را متوجه می‌شوید.

معرفی معتبرترین سایت های آموزش برنامه نویسی

از معروف‌ترین سایت های آموزش برنامه نویسی باید به موارد زیر اشاره کرد:

·          آکادمی درسمن

آکادمی درسمن

این سایت برنامه نویسی هدف خود را روی برگزاری دوره‌های کاربردی برای ورود به بازار کار علاقه‌مندان قرار داده است. در حقیقت تمام دوره های آموزش برنامه نویسی درسمن، با توجه به نیاز دانشجویان در بازار کار ارائه شده و افراد می‌توانند تمامی پیش‌نیاز‌ها و مسیر لازم برای طی کردن یک مسیر یادگیری مطمئن و عالی در برنامه‌نویسی را از صفر تا صد، با درسمن بیاموزند. البته ناگفته نماند که این سایت آموزش‌های رایگان هم در سایت خود قرار داده تاعلاقه‌مندان به آموزش، با نحوه تدریس استاد دوره‌ها آشنا شوند. در واقع ویژگی بارز این سایت بیان مفاهیم سخت و پیچیده برنامه‌نویسی به بیان ساده است، چراکه مدرس دوره‌های آن حدود 17 سال به طور پیوسته درحال آموزش برنامه‌نویسی به افراد علاقه‌مند این حوزه است.

همچنین درسمن به عنوان یکی از بهترین سایت‌های ایرانی در امر آموزش، برای پیشرفت بهتر دانشجویان و جذب بازار کار آن‌ها با آخرین به‌روزرسانی‌ها در دنیای برنامه‌نویسی، دوره‌هایی مبتنی بر استادی برگزار می‌کند تا افراد در یک دوره 6 تا 8 ماهه، بتوانند یک پروژه واقعی با تمام ریزه‌کاری‌های آن را پیش ببرند. علاوه‌بر آن برای دریافت پاسخ سوالات خود در حیطه الگوریتم، طراحی وب و دیگر زمینه‌ها، می‌توانید در انجمن این سایت عضو شوید. البته ناگفته نماند که تمام دوره‌های درسمن به صورت جامع برگزار شده به طوری‌که در افراد در پایان دوره آموزشی خود، به تمامی مباحث آن مسلط هستند و می‌توانند برای تقویت مهارت خود با انجام تمرینات و پروژه‌های مختلف خود را به چالش بکشند.

·         فرادرس

فرادرس

فرادرس نیز یکی دیگر از سایت‌های آموزش برنامه نویسی بوده که دوره‌های آن‌ها براساس موضوعات مختلف دسته بندی و در قالب مجموعه‌های مختلف آموزشی ارائه می‌شود. این سایت از آموزش در حوزه توسعه وب گرفته تا اپلیکیشن‌های موبایل و فعالیت به عنوان یک برنامه نویس سمت سرور، مجموعه آموزش‌های خود را به صورت جداگانه برای افراد علاقه‌مند به این حوزه تهیه کرده است.

این سایت برنامه نویسی برخی از دوره‌های رایگان را برای علاقه‌مندان تهیه کرده تا با نحوه آموزش مدرس دوره آشنا شده و برای پیشرفت خود در آن زمینه به سمت دوره‌های پیشرفته و پولی آن بروند.

حتما بخوانید  چگونه قرارداد سئو بنویسیم که تضمینی باشد؟

·         مکتب‌خونه

مکتب‌خونه

یکی دیگر از سایت‌های ایرانی که فعالیت گسترده‌ای در آموزش مجازی دارد و حوزه‌های مختلفی از آموزش را مورد پوشش قرار داده که یکی از آن‌ها آموزش برنامه نویسی است. اعتقاد افراد فعال در مکت‌خونه این است هیچ کس نباید به خاطر هیچ چیز از لذت یاد گرفتن محروم شود.

قشر اعظمی از دنبال‌کنندگان این سایت دانشجویان هستند تا درک بهتری از دروس دانشگاهی خود داشته باشند که البته این سایت دوره های مهارت محور کوتاه‌مدت کاربردی خود را با نام مکتب‌پلاس ارائه داده تا افراد مهارت‌های خود در برنامه‌نویسی را ارتقا دهند.

·         Codecademy

Codecademy

codecademy یکی از سایت‌های آموزش برنامه‌نویسی و توسعه وب معتبر است که به شما امکان می‌دهد به صورت تعاملی و عملی، برنامه‌نویسی را یاد بگیرید. این سایت به افراد کمک می‌کند که از سطح مبتدی تا پیشرفته تلاش کنند مهارت‌های برنامه‌نویسی خود را ارتقا دهند.

از دیگر ویژگی‌ها و مزایای Codecademy می‌توان به مواردی چون برگزای دوره‌های تعاملی و ایجاد کدهای خود در محیط آنلاین و مشاهده نتیجه آن، تنوع در دوره‌ها مانند زبان‌های برنامه‌نویسی، توسعه وب، علوم داده، مهارت‌های فنی و موارد دیگر، برخورداری از ویدیوهای آموزشی، قرار دادن تمرینات و پروژه‌های عملی برای تثبیت مفاهیم آموزشی تمرینات، ارائه نمونه کدهای متفاوت  و همچنین قابلیت تعامل در انجمن ‌Codecademy برای مطرح کردن سوالات خود با سایر دانشجویان، اشاره کرد.

آدرس سایت: codecademy.com

·         Coursera

Coursera

 یکی دیگر از سایت های آموزش برنامه نویسی Coursera است که با بیش از 200 دانشگاه و شرکت برای ارائه دوره‌های خود همکاری دارد. این سایت دوره‌های مختلفی را از تجارت الکترونیک گرفته گرفته تا علوم کامپیوتر را پوشش می دهد اما شناخته‌ترین سایت در بحث آموزش‌های برنامه‌نویسی محسوب می‌شود.

از دوره‌های مهم coursera.org در زمینه برنامه‌نویسی، باید به مواردی چون Python، Java، HTML  CSS، IoT programming، زبان برنامه نویسی C و مقدمه‌ای برای برنامه نویسی اشاره کرد.

·         Khan Academy

Khan Academy

khanacademy مجموعه عظیمی از منابع برای یادگیری کدنویسی به صورت رایگان را دارد و به معنای واقعی کلمه  افراد در این سایت می‌توانند هر آموزشی را خود یاد بگیرند. برای دسترسی و استفاده از برخی دوره‌های آکادمی خان نیازی به ثبت نام نیست، فقط باید وارد آدرس وبسایت شده و یادگیری خود را شروع کنید.

در واقع خان آکادمی، یک سازمان غیرانتفاعی معروف است مجموعه گسترده‌ای از دوره ها در موضوعات مبانی برنامه نویسی و علوم کامپیوتر را ارائه می دهد. از دوره‌های محبوب در آکادمی خان که مورد توجه بسیاری از برنامه‌نویسان قرار گرفته باید به HTML CSS ، Javascript و همچنین آموزش‌های مربوط به پایگاه‌های داده یا همان Databases اشاره کرد.

آدرس سایت: khanacademy.org

  • Udemy

Udemy

یکی دیگر از سایت های آموزش برنامه نویسی، udemy نام دارد که یک پلتفرم محبوب برای یادگیری کدنویسی و آموزش هر مهارتی است که تصور می‌کنید. در این سایت هزاران دوره برنامه نویسی برای انتخاب وجود دارد که قبل از شروع دوره می‌توانید بررسی‌های خود از آن را باتوجه به و رتبه‌بندی‌های سایر افراد، انجام دهید. جالب است بدانید که این سایت خارجی، بهترین دوره‌های توسعه وب را برای مبتدیان دارد و توانسته افراد زیادی را با ارائه تخفیف‌های مختلف مجذوب خود کند.

حتما بخوانید  افزونه های جلوگیری از هک سایت وردپرس

پس می‌توان گفت برخی از دوره‌هایی که در برنامه نویسی بیشتر مورد توجه برنامه‌نویسان قرار گرفته شامل دوره‌های آموزشی مربوط به توسعه وب، توسعه بازی، اپلیکیشن‌های تلفن همراه و همچنین طراحی و ساخت وب‌سایت‌ها تجارت الکترونیکی است.

آدرس سایت: udemy.com

·         W3Schools

W3Schools

یکی از بهترین سایت های یادگیری برنامه نویسی و همچنین کامل‌ترین پلتفرم آموزش آنلاین رایگان برای برنامه نویسی و توسعه وب است. در حقیقت این سایت مطالب خود را به صورت متن و قطعه کدهای آماده در اختیار مخاطبین خود قرار داده تا امکان تغییرات در کدها و همچنین مشاهده آن‌ها را داشته باشند. در واقع w3schools، یک وبسایت رایگان و متن محور است که تمامی آموزش‌های آن به صورت 100 درصد رایگان در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌گیرد.

ما حتما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای تقویت خود در مهارت برنامه‌نویسی وب،  از آموزش‌های این سایت بهره ببرید، چراکه W3Schools با ایجاد یک فایل کد جدید در ویرایشگر متن خود، به کاربران خود اجازه ساخت یک صفحه وب با HTML CSS و امکان هر تغییری در آن را می‌دهد. پس میتوان مهم‌ترین زبان‌های مورد استفاده برنامه‌نویسان در این سایت را زبان‌هایی چون HTML CSS ، JavaScript ، SQL /PHP ، Python/Java  و در نهایت   C++ و  سی‌شارپ، معرفی کرد.

آدرس سایت: w3schools.com

·         BitDegree

BitDegree

یکی دیگر از سایت های آموزش برنامه نویسی که دوره‌های رایگان زیادی را برای علاقه‌مندان خود پوشش داده است BitDegree نام دارد. از جمله آموزش‌هایی که به صورت عملی برای برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی در نظر گرفته شامل HTML و CSS ، جاوا اسکریپت، PHP ، روبی و دیگر موارد است. جالب‌تر آنکه سایت BitDegree تمام مهارت‌های فنی مورد نیاز برای علم داده و توسعه بازی را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

این هم بدانید که BitDegree به طورکلی دو نوع دوره تعاملی و دروس ویدیویی را ارئه می‌دهد که شما در دوره‌های تعاملی آن می‌توانید کد خود را در ویرایشگر اجرا و آزمایش کنید و در بخش دوره‌های ویدیویی علاوه‌بر یادگیری درس، می‌توانید با آزمون‌ها و تمرین‌های درس‌ها، مهارت خود در یادگیری را تقویت کنید.

آدرس سایت:  bitdegree.org

·         Hackr.io

Hackr.io

یکی دیگر از بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی برای زبان‌های محبوبی چون جاوا اسکریپت، پایتون و جاوا است. این سایت خارجی در بحث آموزش‌های خود سیستم رتبه‌بندی را براساس رای دادن افراد قرار داده تا دیگر زبان‌آموزان بتوانند برای دوره‌های آموزشی خود انتخاب بهتری داشته باشند.

در حقیقت این سایت به خودی خود منبعی برای یادگیری کدنویسی نیست، اما افراد می‌توانند از آن برای مقایسه دوره‌های مختلف و پلتفرم‌های یادگیری گوناگون استفاده کنند که در این بین، زبان‌هایی چون پایتون، جاوا و جاوا اسکریپت بیشترین محبوبیت را داشته است. همچنین بخش Roadmaps این سایت، به افراد مسیر یادگیری مناسبی را پیشنهاد می‌دهد که خصوصا برای افرادی که نمی‌دانند چه مسیری را باید برای رسیدن به هدف خود طی کرده و اصلا از کجا آن را شروع کنند، بسیار کمک کننده است.

حتما بخوانید  با سه برند نامی تولیدکننده بخاری برقی بیشتر آشنا شویم

آدرس سایت: https://hackr.io

برخی از معیارها هنگام انتخاب سایت های آموزش برنامه نویسی

بعد از آشنایی با بهترین سایت های یادگیری برنامه نویسی، باید گفت که معیارهای مختلفی برای انتخاب  وجود دارد زیرا هر فرد دارای اهداف، سطح تجربه و سبک یادگیری خاص خود است. با این حال، برخی از معیارهای مهم برای انتخاب یک سایت برنامه نویسی شامل موارد زیر است:

·         هدف شخصی

مشخص کنید که قصد شما از یادگیری چیست و تمایل دارید که چه حوزه‌ای را برای یادگیری دنبال کنید. آیا به توسعه وب علاقه دارید یا می‌خواهید به سمت برنامه‌نویسی موبایل و ساخت اپلیکیشن‌های موبایلی بروید؟

پس انتخاب سایتی که با هدف یادگیری شما تناسب داشته باشد، بسیار مهم است.

·         سطح تجربه

سطح تجربه شما در برنامه‌نویسی مهم است، چراکه برای مبتدی‌ها، سایت‌هایی با آموزش‌های ابتدایی را ارائه مناسب بوده در صورتی‌که برای برنامه‌نویسان حرفه‌ای، دوره‌ها و منابع پیشرفته تر، مناسب است.

·         محتوا و کیفیت

 باید بررسی کنید که آیا سایت‌های آموزشی دارای محتوای بروز و کیفیت بالا هستند یا خیر؟

برای دستیابی به این موضوع می‌توان از نظرات و بازخوردهای دیگران و همچنین دوره‌های رایگان برگزار شده، کمک گرفت.

·         سازگاری با سبک یادگیری شما

 همان‌طور که می‌دانید هر فرد سبک یادگیری متفاوتی دارد؛ در واقع برخی افراد ترجیح می‌دهند از طریق ویدئو آموزش ببینند، درحالی‌که برخی دیگر از خواندن متون لذت بیشتری می‌برند و این موضوع می‌تواند  در سبک یادگیری شما تاثیر بگذارد.

·         نحوه پشتیبانی

باید مشخص کنید که آیا سایت‌ انتخاب شده، انجمنی برای مطرح کردن سوالات شما دارد یا خیر؟ همچنین بهتر است با نحوه پشتیبانی  سایت آشنا شوید تا بدانید که آیا امکان مطرح کردن سوالات و حل مشکلات برای شما وجود دارد یا خیر؟

·         مسیر آموزشی و گواهی‌نامه

 اگر به دنبال مسیر آموزشی خاص یا گواهی‌نامه معتبر هستید، مطمئن شوید که سایت انتخابی این امکان را فراهم می‌کند.

·         زمان مورد نیاز

شما قبل از انتخاب یک سایت برای آموزش باید بررسی کنید که چه مقدار زمان می‌توانید به آموزش اختصاص دهید. برخی دوره‌ها ممکن است طولانی بوده و برنامه‌ شما با آنها سازگار نداشته باشد.

 

حال شما سایت های آموزش برنامه نویسی را می‌شناسید.

ما سعی کردیم در این مطلب برخی از بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی را به شما بیان کنیم. همچنین برخی از معیارهای مهم در خصوص انتخاب این سایت‌ها را برای شما بیان کردیم اما این را بدانید که هر سایت آموزش برنامه‌نویسی معتبر ممکن است روش‌های مختلفی برای برگزاری آموزش‌های خود داشته باشید، اما بطور کلی روش‌های برگزاری این سایت‌ها شامل مواردی چون برگزاری دروه‌های ویدویی، ارائه تمرین و پروژه‌های عملی، قرار دادن کدهای پروژه و منابع تکمیلی آن، ایجاد یک محیط فعال از افراد مختلف برای پاسخ و جوابد‌هی و برگزاری بوتکمپ‌های آموزشی، است.

در نهایت معتبرترین وجامع‌ترین سایتی که از روش‌های مختلف تدریس برای برگزاری دوره‌های خود بهره برده، سایت درسمن است که با خیالی راحت می‌توانید از مقاله های معتبر برنامه نویسی، دوره‌های آموزشی رایگان و پولی و بوت‌کمپ‌های این سایت بهره ببرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *