گاز کولر گازی چه نوع گازی است؟

 

گاز کولر ماده ای است که از آن به منظور تولید سرما در کولر گازی استفاده می شود. البته این گاز علاوه بر کولر گازی در یخچال فریزر و سیستم های تهویه مطبوع نیز به کار میرود. گازی که در کولرهای گازی به کار میرود باید ویژگی هایی داشته باشد. به گازی که در کولر گازی استفاده می شود گاز مبرد نیز گفته می شود. در ادامه این مطلب به معرفی انواع گازهای مورد استفاده در کولر های گازی و ویژگیهای آنها خواهیم پرداخت.

گاز کولر

ویژگیهای بهترین گاز کولر

همانطور که اشاره شد گازی که در کولر گازی استفاده می شود باید دارای ویژگی هایی باشد. گازی که تمام این ویژگیها را داشته باشد به عنوان بهترین گاز مبرد معرفی می شود. این ویژگیها مواردی هستند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

* یکی از این ویژگیها غیر سمی بودن این گازها است. بعضی از گازهای مبردی که قبلا در کولر گازی ها استفاده می شدند سمی بودند اما، چندین سال است که این نوع گازها تولید نمی شوند.

* از دیگر ویژگی های مثبت گاز کولر داشتن سرمای زیاد و نقطه جوش پایین است.

* همچنین گازی که در کولر گازی استفاده می شود باید با محیط زیست سازگار باشد و کمترین آسیب را به محیط زیست برساند. منظور از محیط زیست لایه اوزون است. به همین دلیل انجمن جهانی محیط زیست مانع تولید هر گونه گاز سمی توسط شرکت های سازنده این گازها شده است.

* علاوه بر این یکی دیگر از ویژگیهای گاز کولر غیر اشتعال بودن آن است.

انواع گاز مورد استفاده در کولر گازی

گازهای مختلفی هستند که در کولر گازی ها استفاده می شوند اما، همانطور که اشاره شد بهترین گاز کولر باید ویژگی هایی را داشته باشد. انواع گازهایی که در کولرهای گازی استفاده می شوند شامل: R22، R410a، R134a و … هستند. در ادامه به معرفی بهترین گازهای مبرد خواهیم پرداخت.

حتما بخوانید  با بهترین تورهای مسافرتی، سفر خاطره‌انگیز داشته باشید!

معرفی گاز R22

گاز آر22 یکی از گازهای اولیه ای است که در کولر گازی استفاده می شد. به این نوع گاز، فریون نیز گفته می شود. استفاده از این گاز به دلیل تاثیر منفی که در محیط زیست دارد در بسیاری از کشورها ممنوع است. به همین دلیل گاز R410a توسط انجمن جهانی محیط زیست به عنوان جایگزین گاز R22 معرفی شده است.

معرفی گاز R410a و ویژگیهای آن

این نوع گاز کولر ترکیبی از دو گاز R32 و R125 است. یکی از ویژگیهای گاز R410a داشتن نقطه جوش پایین تر در مقایسه با سایر گازها است. وجود نقطه جوش پایین نیز سبب بازدهی بیشتر این گاز شده است.

علاوه بر این از دیگر ویژگیهای این گاز سازگاری آن با محیط زیست است. در واقع این گاز کمترین اثر مخرب را روی لایه اوزون دارد. وجود این ویژگیها سبب شده تا این نوع گاز را یکی از بهترین گازهای کولر معرفی کنند. علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد با توجه به بررسی های انجام شده کولرهایی که با گاز آر410 کار می کنند کارایی مطلوبی دارند.

معرفی گاز R134a و ویژگیهای آن

این نوع گاز نیز از جمله گازهای رایجی است که در انواع کولر گازی استفاده می شود. در واقع گاز R134a به جای گاز R12 معرفی شد چرا که اثر زیست محیطی این گاز به طور چشمگیری کمتر از R12 است. این نوع گاز کولر تمام ویژگیهای یک گاز استاندارد مانند غیر سمی بودن، دمای جوش پایین و … را دارد. به همین دلیل می توان 134 را نیز به عنوان بهترین گاز مورد استفاده در کولر معرفی کرد.

گاز R134a

معرفی بهترین برندهای تولید کننده گاز کولر

کمپانی های زیادی هستند که در زمینه تولید انواع گاز کولر فعالیت دارند. آنچه که در تولید این گازها اهمیت دارد میزان خلوص آنها است. به همین دلیل هنگام خرید گاز کولر بهتر است برندهای معتبر را برای خرید انتخاب کرد، چرا که برندهای معتبر بهترین محصول را تولید می کنند.

حتما بخوانید  سایت‌های آموزشی برتر در حوزه‌های مختلف

از جمله بهترین برندهای گاز کولر می توان به کولیب، هانیول، ایسکون، آلفا و … اشاره کرد. گازهایی که این برندها تولید می کنند تمام ویژگی های یک گاز استاندارد را دارند.

گاز R22

قیمت گاز کولر به چه عواملی بستگی دارد؟

گازی که در کولر استفاده می شود بعد از مدتی باید دوباره شارژ شود. عوامل مختلفی در هزینه شارژ گاز کولر موثر هستند. این عوامل مختلف شامل موارد زیر است.

* یکی از عوامل موثر در قیمت گاز میزان گاز مورد نیاز جهت شارژ کردن گاز کولر است.

* برند گاز مورد استفاده و برند کولر گازی نیز از دیگر عوامل موثر در قیمت گاز کولر هستند.

* علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد ظرفیت کولر گازی نیز در قیمت گاز مبرد موثر است.

خرید این گاز

از آنجایی که کیفیت گاز مبرد اهمیت زیادی دارد به همین دلیل بهتر است هنگام خرید گاز مبرد به مواردی توجه شود. این نکات شامل موارد زیر است.

* همانطور که اشاره شد یکی از ویژگیهای گاز مبرد استاندارد، غیر سمی بودن آن است. اهمیت غیر سمی بودن گاز به این دلیل است که چنانچه گاز سمی باشد تاثیر منفی در سلامت انسان خواهد داشت.

* جهت اطمینان از استاندارد بودن گاز کولر بهتر است حتما از برندهای معتبری که به آنها اشاره شد استفاده شود. دلیل این امر نیز این است که میزان خلوص گاز این برندها در حد استاندارد است.

* علاوه بر این زمانی که قصد شارژ کردن گاز را داشته باشید باید نوع گاز خریداری شده با نوع گاز قبلی کولر یکی باشد، در غیر اینصورت گاز استفاده شده ممکن است مشکلاتی را در دستگاه ایجاد کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *