آموزش افزونه Yoast SEO

افزونه Yoast SEO با بیش از 5 نصب فعال بهترین افزونه سئو وردپرسی قرار گرفته است. اگر سایت وردپرسی دارید به شما کمک میکند سایت خود را سریعتر سئو کنید. تجزیه و تحلیل افزونه یوست سئو برای مبتدیان بسیار مناسب است چون پلاگین یواست سئو با الگوریتم موتورهای جستجوگر همیشه بروز می‌باشد و خیلی در پیشرفت شما موثر است. پلاگین یوست سئو نسخه رایگان و PRO را دارد که در این آموزش یاد خواهیم گرفت چطور بدون نیاز به نسخه پولی سایت خود را سئو کنیم.

جزئیات افزونه یواست سئو Yoast SEO

امروزه اگر برای سایت‌های وردپرسی اسمی از سئو برده شود قطعا افزونه Yoast SEO به کمک ما می‌آید. محبوبیت این افزونه در سادگی آن می‌باشد. افزونه های سئو، سایت ها را سئو نمی‌کنند بله یک ابزار مورد نیاز ما هستند. این ابزار برای بهبود سئو سایت شما نیست بلکه برای بخش فنی سایت شما قرار داده شده است. افزونه های سئو سایت به ما کمک می‌کنند تگ ها و کد هایی که برای موتور های جستجو گر مهم هست را در سورس شما قرار دهند. به طور مثال در پلاگین Yoast SEO رایگان ما از بخش های عنوان( title )، متا دیسکریپشن( description )، تگ کنونیکال( Canonical ) استفاده می‌کنیم. تنها کاربرد افزونه ها فقط این بخش هست که متا تگ های مهم موتور های جستجو گر را داخل سورس سایت قرار دهند.

قطعا اگر آموزش های اصولی سئو را مشاهده کرده باشید متوجه خواهید شد نیاز به ابزار های تحلیل این پلاگین ها نخواهید داشت. برای سئو سایت پارامتر های مختلفی از جمله سئو on-page، off-page، تکنیکال، سرچ کنسول و سورس سایت وجود دارد که در دوره آموزش سئو در شیراز به صورت کامل یاد خواهید گرفت.

  • نصب فعال: بیش از 5.000.000
  • تعداد زبان ها: ترجمه شده در 53 زبان زنده دنیا
  • امتیاز: 4.8 از 5 (تعداد 5 ستاره: 25700 )

مزایا و معایب افزونه یواست سئو

یواست سئو قطعا همیشه بروز بوده و طبق قوانین و استاندارد های گوگل و سایر جستجوگر ها ساخته شده است. اما قطعا هر افزونه از مزایا و معایبی بر خورد دار است و باید کاربران طبق تجربه قبلی به کاربران جدید این موضوع را انتقال دهند تا در انتخاب افزونه بیشتر کنکاش کنند.

مزایای افزونه Yoast SEO

  • سبک بودن افزونه در زمان استفاده
  • بروز بودن الگوریتم های افزونه با جستجوگر ها
  • به دور از تنظیمات اضافی
  • نداشتن گزینه های اضافی برای سر درگم کردن کاربر
  • رابط کاربری آسان
  • دارای سایت مپ سالم و آپدیت
  • ایجاد نکردن اختلال در کد های سایت

معایب پلاگین Yoast SEO

تا به این زمانی که سایت های بسیار زیادی از این افزونه استفاده کرده اند معایبی دیده نشده است چون افزونه بسیار به روز است و با کوچک ترین تغیرات در الگوریتم های موتور های جستجوگر پلاگین Yoast SEO خود را بروز نگه می‌دارد. سایت های بزرگ ایرانی و خارجی از این افزونه سالهاست استفاده می‌کنند و مشکلاتی گذارش نشده است که بتوان به عنوان عیب حساب کرد.

حتما بخوانید  10 افزونه ضروری برای وردپرس

بخش های کاربردی پلاگین Yoast SEO

در افزونه Yoast SEO رایگان 4 بخش عمومی، ظاهر جستجو، اجتماعی و ابزار ها را داریم و هر کدام کاربرد خاص خود را دارد. در ادامه این بخش ها را برسی خواهیم کرد و کاربرد هر بخش را یاد خواهیم گرفت.

عمومی – پیشخوان

پیشخوان افزونه Yoast SEO، پیشخوان پلاگین سئو

اولین بخش در افزونه یوست سئو عمومی است که تنظیمات زیادی در این بخش صورت می‌گیرد. در بخش پیشخوان هر مشکلی در سایت شما که مربوط به یوست سئو باشد، اینجا نمایش داده می‌شود. همچنین اگر نیاز باشد مواردی را رعایت کنید یا اطلاعی به شما داده شود از این بخش باز میتوانید پیگیری کنید.

عمومی – امکانات

تنظیمات امکانات افزونه یوست سئو

در بخش امکانات می‌توانید تنظیمات کلی افزونه را انجام دهید. این تنظیمات با تنظیمات ظاهر جستجو متفاوت است و هر کدام تنظیمات به خصوصی هستند. در بخش عمومی امکانات افزونه را تنظیم می‌کنید.

آنالیز سئو: اگر این بخش را فعال کنید شما به پلاگین یوست سئو یک کلمه کلیدی مرکزی معرفی می‌کنید تا برای شما محتوا را تجزیه و تحلیل کند. اشتباهی که همه مرتکب می‌شویم به چراغ سبز بودن این بخش اتکا میکنیم و فرض بر این داریم که محتوا سئو شده است. اگر کارشناس و متخصص سئو هستید این بخش را غیرفعال کنید چون نیاز ندارید.

تجزیه و تحلیل خوانایی: با فعال بودن این بخش افزونه یوست سئو محتوای شما را از نظر خوانایی برسی می‌کند. این بخش نیاز نیست استفاده کنید چون زبان ها متفاوت هستند و یک حس نا امیدی به شما میدهد و محتوا در هر موضوعی به شکل به خصوصی نوشته می‌شود و قطعا بهتره این بخش رو غیرفعال کنید.

محتوای شاخص: با این گزینه می‌توانید مطالب یا صفحه های خاص سایت خود را علامت گذاری کنید که جزو مطالب های مهم و شاخص قرار بگیرد و بتوانید محتوا هایی که شاخص هستند را در زمان سئو کردن فیلتر کنید و توجه بیشتری به آن محتوا ها داشته باشید.

شمارنده پیوند متن: با فعالسازی این گزینه در لیست مطالب یا برگه های خود یک بخش اضافه می‌شود که تعداد لینک هایی که به صفحه مد نظر داده شده است یا در این صفحه به صفحات دیگر لینک داده اید نمایش می‌دهد. در واقع تعداد لینک های خارجی و داخلی را نمایش می‌دهد.

تحلیل ها / پیشنهادات لینک: در نسخه PRO پلاگین Yoast SEO به این دو بخش دسترسی دارید که در واقع برای شما در صفحات هنگام سئو ها برخی تحلیل ها را انجام می‌دهند و همچنین پیشنهاداتی برای لینک سازی برای شما ارسال می‌کنند.

حتما بخوانید  معرفی بهترین افزونه وردپرس برای افزایش سرعت سایت

نقشه های XML سایت: مهم ترین بخش افزونه یوست نقشه ی سایت می‌باشد. در واقع یوست برای شما تمامی لینک های شما را در این بخش قرار میدهد و گوگل سریع تر میتواند به مقالات و برگه های سایت شما دسترسی پیدا کند و صفحات شما را ایندکس کند. این بخش سایت مپ در سرچ کنسول باید ثبت شود. اگر این گزینه غیرفعال باشد افزونه Yoast SEO سایت مپ سایت شما را نمی‌سازد.

نوار منوی مدیریت: در نوار بالای پیشخوان وردپرس، ایکون یوست سئو برای دسترسی سریع دارید. این گزینه را غیرفعال کنید ایکون برداشته می‌شود و نوار بالا فضای کمتری اشغال می‌کند.

امنیت: تنظیمات سئو تمامی صفحات سایت شما یک بخش به نام پیشرفته دارد که شما قادر هستید که تگ Noindex، nofollow را برای پست های خود قرار دهید. با فعال شدن این گزینه فقط مدیران و اعضای مهم مانند ویرایشگر میتوانند به این بخش دسترسی داشته باشند و اگر این گزینه غیرفعال باشد همه اعضا که به صفحات شما دسترسی دارند میتوانند به بخش پیشرفته دسترسی داشته باشند.

رهگیری استفاده: این گزینه پیشنهاد میشود فعال نشود. اگر فعال باشد افزونه یوست برخی از اطلاعات سایت شمارا بارگیری میکند و دسترسی به برخی از اطلاعات دارد و در توضیحات یک لینک برای شما قرار داده است و میتوانید لیست اطلاعات مورد نیاز را برسی کنید.

وبسرویس رست: این Yoast SEO REST API نقطه پایانی به شما همه داده‌های متایی که برای آدرس‌های اینترنتی خاص نیاز دارید می دهد. این برای استفاده از سایت‌های وردپرسی بدون سربرگ به آسانی Yoast SEO برای همه خروجی‌های متاهای سئو استفاده می شود.

اشتراک گذاری شل پیشرفته: همراه با عنوان سئو و متا توضیحات برای شما برخی از اطلاعات مانند نویسنده و مدت زمان مطالعه را در سورس سایت فراخوانی می‌کند. اگر در سایت این اطلاعات را نمایش داده اید میتوانید که متا هایی که برای سئو مناسب هست را هم فراخوانی کنید که نتیجه مثبت به شما بدهد.

عمومی – یکپارچگی

ابزار های تحیلی افزونه یواست سئو

اگر در رسانه های معرفی شده اکانت دارید میتوایند این گزینه ها را فعال کنید تا در تجزیه و تحلیل محتوا ها به شما کمک کند. به صورت پیشفرض در عملکرد سئو هر صفحه ای از سایت شما Wincher وجود دارد و میتوانید کلید واژه و جایگاه و … را برای محتوا های خود برسی کنید.

عمومی – ابزار های وبمستر

اضافه کردن کد تایید در افزونه Yoast SEO

ابزار های وبمستر برای رشد سایت شما بسیار مفید هست. اینجا میتوانید کد های تایید هر کدام از جستجوگر ها را وارد کنید و یوست با استفاده از این بخش کد تایید هر وبمستر را در سورس صفحه اصلی سایت قرار میدهد. دقت کنید که کد تایید هر جستجوگر را در تمامی صفحات قرار نمی‌دهد و تنها در صفحه اصلی سایت شما این امکان وجود دارد. حتما کد تایید سرچ کنسول را در بخش کد تاییدیه گوگل وارد کنید.

ظاهر جستجو

noindex کردن پست تایپ در افزونه یواست سئو

در بخش ظاهر جستجو چند نکته وجود دارد. کاربردی ترین بخش ظاهر جستجو بخش تنظیمات صفحات هست. در این بخش قادر هستید که مشخص کنید که برای کدام یک از پست تایپ ها میخواهید تنظیمات سئو انجام دهید؟ دقت کنید این بخش روی ساخت سایت مپ تاثیر گذار می‌باشد و باید به صفحاتی اجازه بدهید که در سایت مپ قرار بگیرند که برای شما سودمند است. به طور مثال شما نیاز به ایندکس شدن تگ ها ( برچسب ها ) ندارید و بهتره دسترسی برای سئو تگ ها را ببندید. همچنین بخش نمایش در نتایج جستجو را برای هر Post Type مشخص کنید و تنظیم کنید که چه پست تایپ هایی دارای تگ noindex باشند.

حتما بخوانید  10 راه برای بهبود سئو سایت وردپرسی

اجتماعی

شبکه های اجتماعی در پلاگین یوست سئو

برای شبکه های اجتماعی، متا تگ هایی وجود دارد که میتوانید در سورس خود برای شبکه های اجتماعی در نظر بگیرید. اگر شبکه های اجتماعی دارید میتوانید لینک هر شبکه را اینجا وارد کنید. اما اگر شبکه اجتماعی ندارید باید در همین صفحه به منوی تویتر، فیسبوک و پینترست مراجعه کنید و غیرفعال کنید تا کد مربوط به شبکه های اجتماعی را برای شما در سورس سایت قرار ندهد. این امر سودمند نیست و باعث میشود که حجم سورس سایت شما بالا برود و این امر مناسب نیست.

ابزار ها

ویرایشگر فایل در افزونه Yoast SEO

افزونه Yoast SEO برای شما ابزار هایی را در اینجا قرار داده است و دو مورد از آنها بسیار کاربری است و با آنها آشنا میشویم.

ویرایشگر فایل: اگر متخصص سئو هستید و حرفه ای کار میکنید می‌توانید دو فایل مهم Robots.txt و Htaccess. را در این بخش ویرایش کنید. می‌توانید با مراجعه به فایل های داخل هاست خود این بخش ها را تغیر دهید اما اگر حرفه ای هستید اینجا میتوانید ریدایرکت های خود را روی فایل htaccess انجام دهید. افزونه یوست این بخش را گذاشته است تا شما سریعتر ویرایش های خود را انجام دهید.

ویرایشگر گروهی: اگر نیاز دارید که به صورت عمومی به عنوان سئو و متا توضیحات تمامی مطالب و صفحات سایت دسترسی پیدا کنید با مراجعه به این بخش میتوانید به صورت گروهی عنوان و متا توضیحات صفحات را تغیر دهید و به صورت گروهی ذخیره کنید.

نتیجه گیری

اگر در سئو سایت حرفه ای هستید افزونه Yoast SEO رایگان تمامی امکانات مورد نیاز شما را تامین میکند و نیازی به افزونه های PRO ندارید. افزونه های PRO قطعات امکان بهتری به شما میدهند اما صرفا نیاز نیست. افزونه رایگان سئو به راحتی میتواند سئو سایت های شما را به عهده بگیرد. پلاگین Yoast SEO و افزونه های مشابه صرفا یک ابزار هستند و فاکتور اصلی سئو سایت مهارت و تخصص شما می‌باشد که باید روی صفحات پیاده سازی کنید.

اگر نیاز به هاست سی پنل دارید میتوانید نگاهی به پلن های هاست سی پنل ارزان ما بیندازید و یا اگر قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی دارید نسبت به طراحی سایت در شیراز اقدام کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *