در تسخیر فرمانروا آمیگدال

 

مک لین پزشک متخصص مغز و اعصاب در دهه 60 میلادی مدلی نو برای تشریح مغز ارایه نمود. از نظر وی مغز دارای سه ساختار متفاوت است. در مدل مک لین مغز به سه بخش تقسیم می‌گردد: 1- مغز قدیم یا خزنده؛ 2- مغز عاطفی و 3- مغز منطقی. گرچه پس از آن با تصویربرداری از مغز، یافته‌های وی زیر سوال رفت اما با توجه سادگی این مدل، همچنان از آن برای ارزیابی عملکرد مغز استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی این سه بخش از مغز پرداخته می‌شود. اگر علاقمند به خواندن مطالب بیشتری از این حیث هستید می‌توانید به وب سایت روانشناسی فاخته مراجعه نمایید.

 

مغزی که هم عاطفی، هم منطقی و هم خزنده است

مغز خزنده که در خزندگانی همچون مار نیز وجود دارد وظیفه برآوردن نیازهای حیاتی ما را انجام می‌دهد. مثلا این بخش از مغز زمانی‌که نفس خود را در سینه حبس می‌کنیم با دستور به بخش‌های مختلف بدن، ما را مجبور به نفس کشیدن می‌کند. اما مغز منطقی تنها در انسان‌ها وجود دارد. در هنگامی‌که در حال استدلال یا حل مشکلی هستیم این بخش از مغز فعالیت خود را آغاز می‌نماید. اما قسمت هیجان انگیز مغز را می‌توان بخش عاطفی نامید که با احساسات و هیجانات ما سر و کار دارد. در ادامه به صورت مفصل به بررسی این بخش جذاب از مغز می‌پردازیم.

مغزی که هم عاطفی، هم منطقی و هم خزنده است

 

بازیگر پشت پرده هیجانات ما

در فارسی از بخش عاطفی مغز یا آمیگدال به سبب شباهت به دانه‌های بادام تحت عنوان “بادامه” یاد می‌شود. آمیگدال مغز عاطفی یا غیر منطقی ماست. این بخش از مغز شامل نورون‌های فراوانی است که بر رفتارهایی همچون خشم، عصبانیت، غم و هیجان و… اثرگذار است. اگر کلمه‌ای تهدید آمیز بشنوید این بخش شروع به فعالیت می‌نماید. در ادامه به تفکیک به بررسی نقش آمیگدال بر تجربه‌های مختلف انسانی پرداخته می‌شود. برای مطالعه مطالب بیشتر در این زمینه و همچنین حوزه سبک زندگی می‌توانید از مطالب به روز و مفید وب‌سایت فاخته استفاده نمایید.

حتما بخوانید  سایت‌های آموزشی برتر در حوزه‌های مختلف

 

تجربه ترس

به منظور بررسی ارتباط میان بادامه مغز و ترس، در آزمایشی عده‌‌ای از افراد را در مواجه با حیوانات وحشی و پرتگاه قرار دادند. نتایج بیانگر این بود که زمان انجام آزمایش این بخش از مغز فعال گشت و افراد واکنش زیادی از خود نشان دادند.

 

زن یا مرد بودن: مساله این است

شاید برایتان جالب باشد که بدانید هورمون مردانه تستوسترون در آقایان با تاثیرگذاری بر بادامه مغز سبب خشن‌تر شدن آن‌ها نسب به خانم‌ها می‌شود. همچنین اندازه آمیگدال در میان خانم‌ها و آقایان با یکدیگر متفاوت است.

 

خودخواه یا نوع دوست

در مطالعه‌ای جذاب، محققین الگوریتم مغز 19 فرد اهدا کننده کلیه را با 20 فرد عادی مقایسه نمودند. به همین منظور به افراد هردوی این گروه‌ها تصاویری از افراد وحشت‌زده نشان داده شد و همزمان از مغز آن‌ها تصویربرداری ام ار ای صورت پذیرفت. نتایج چشمگیر و البته قابل تامل بود. فعالیت و اندازه آمیگدال در گروهی که سابقه اهدای کلیه داشتند بیشتر و بزرگتر بود. بنابراین این بخش از مغز را می‌توان مرتبط با احساسات نوع دوستی و مهربانی نیز دانست.

در تسخیر فرمانروا آمیگدال - فاخته

حافظه بلند مدت

اگر فردی هیجانی مشابه با یک خاطره قدیمی را تجربه نماید این بخش از مغز به سرعت خاطرات همسان با شرایط پیش آمده را بازیابی می‌کند. بنابراین ارتباط این بخش از مغز با حافظه کتمان نشدنی است.

 

افسردگی

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که نحوه کارکرد بادامه مغز بر بیماری‌های روانی اثرگذار است. در افراد افسرده با افزایش فعالیت آمیگدال، یادآوری خاطرات ناراحت کننده افزایش می‌یابد. همچنین این بیماران کلمات تهدیدی را بیشتر از سایر کلمات به خاطر می‌آورند.

 

اعتیاد

بررسی افراد دارای اعتیاد به مواد مخدر نشان داده است که اندازه بادامه مغز در این افراد به نسب افراد سالم کوچکتر شده است. بنابراین میان اعتیاد و فعالیت آمیگدال نیز ارتباط وجود دارد.

 

سخن پایانی

مغز انسان را می‌توان به منظومه‌ای بی‌کران یا اقیانوسی عمیق تشبیه کرد. در این مطلب به بررسی یکی از مهیج‌ترین بخش‌های بدن با عنوان مغز عاطفی پرداخته شد. این بخش ارتباط عمیقی با رفتارهای احساسی ما نظیر خشم، غم، شادی و مهربانی و… دارد. اگر به دنبال مطالب بیشتری در زمینه ذهن و روان هستید وب‌سایت فاخته گلچینی از کاربردی‌ترین مطالب در این حوزه را در اختیار شما قرار می‌دهد.

حتما بخوانید  پرداخت قبض از طریق اپلیکیشن تاپ

 

 

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *