تغییر عنوان صفحات سایت در نتایج گوگل : جریان چیست ؟

تغییر عنوان صفحات سایت در نتایج گوگل

تغییر عنوان صفحات سایت در نتایج گوگل : در تاریخ 16 اگوست 2021 تغییر بزرگی در صفحات جستجوی گوگل رخ داد. مالکان وب سایت هنگام نوشتن محتوا برای سایت شان باید مواردی مانند عنوان محتوا و توضحیات متا را با دقت و وسواس بالا انتخاب میکردند چرا که این دو همان مواردی بود که در نتایج جستجوی موضوع توسط کاربران برایشان نشان داده می شد.

ولی گوگل به یک باره این داستان را تغییر داد و دیگر مثل قبل نتایج جستجو با الگوریتم سئو منطبق نیست. حال باید دید هدف گوگل از این کار چه بوده و این تغییرات چه اتفاقات و پیامدهایی را برای وب سایت ها و اصول سئو رقم خواهند زد.

چیزی که اغلب متخصصان متوجه شده اند این است که عنوان محتوا با تگ H1 سایت جایگزین می شود. اما این هم دقیق نیست. برخی نیز اعلان کرده اند که گوگل عنوان محتوایشان را با عنوان لینک داخلی جایگزین کرده است.

چیزی که در عمل رخ داده این است که گوگل متن مرتبط با جستجو را از هر صفحه ای برداشت کرده و به عنوان تایتل محتوا در نتایج جستجو نشان میدهد. این عملکرد قبلا برای توضیحات متا صادق بود. چرا که گاهی نویسندگان فراموش میکردند تا این قسمت را بنویسند. و گوگل به صورت خودکار متنی را از داخل مقاله انتخاب کرده و در توضیحات متای جستجو نشان میدداد.

همچنین گوگل عنوان را به صورت خلاصه و کوتاه تر از عنوان اصلی محتوا نشان میدهد که گویا هدف آن افزایش خوانایی و ارتباط با نتایج جستجو است. مانند نمونه زیر که در دو تاریخ نمایش عنوان در نتایج گوگل متفاوت نشان داده می شود.

تغییر عنوان صفحات سایت در نتایج گوگل

آنچه در این مطلب میخوانیم

حتما بخوانید  الگوریتم کبوتر گوگل چیست ؟

به عنوان مثال  صفحه اموزش سئو در شیراز  ما تا قبل از این تغییر در نتایج بصورت ( اموزش سئو در شیراز | سئو سایت در شیراز ) نمایش داده می شد اما به یکباره بصورت خودکار عنوان این صفحه در نتایج گوگل به ” اموزش سئو در شیراز ” تغییر یافت .

تغییر عنوان در گوگل

اخرین اخبار به تاریخ 26 اگوست 2021

گوگل بالاخره به صورت رسمی تایید کرد که  در نمایش عنوان محتوا تغییراتی را اعمال کرده است. به گفته گوگل ، آنها سیستم جدیدی را راه اندازی کرده اند که بهترین عنوان را برای یک صفحه مشخص با استفاده از عوامل مختلف و عناصر صفحه HTML تعیین می کند.

تغییر عنوان صفحات در نتایج جستوجو

نمودار RankRanger زیر نشان می دهد که میانگین طول برچسب <title> در نتایج جستجوی تلفن همراه برای کلمات کلیدی موجود در پایگاه داده RankRanger در 17 اوت از 55.6 به 53.9 کاهش یافته است.

 

نمودار رنک رنجر

آیا این تغییر در عنوان ها بر رتبه بندی تأثیر می گذارد؟

از آنجا که برچسب <title> یک صفحه عامل اصلی در رتبه بندی گوگل بوده و است ، بسیاری از سئوکاران می خواستند در این باره شفاف سازی شود که آیا در صورت بازنویسی عنوان ، Google از کلمات کلیدی یک صفحه <title> برای رتبه بندی استفاده می کند یا خیر.

همانطور که گلن گیب در توییتر اشاره کرد ، گوگل همیشه برای رتبه بندی از HTML <title> استفاده می کند ، صرف نظر از اینکه عنوان در نتایج جستجو تغییر یافته باشد.

این تغییر عنوان برای SEO کارها چه معنایی دارد؟

چیزی که مشخص است این است که قطعا این تغییر برای سایت ها خوب است، چرا که گوگل بر مبنای فعالیت سایت زنده است و اگر بخواهد تغییر بدی انجام دهد در نهایت باید اطلاع رسانی عمومی انجام دهد و جامعه سئو را از این اگاه نماید.

این تغییر شاید در حال تست باشد و ممکن است موقت باشد، چرا که تا به حال فقط برای 20 درصد سایت اعمال شده است. ولی هر چه که باشد هدف راحتی کاربران گوگل است.

حتما بخوانید  نرخ کلیک یا CTR چیست ؟

واکنش افراد به این تغییر

بازخوردهای مختلفی در این باره رخ داده و افراد هر کدام برداشت متفاوتی از این تغییر را مطرح کرده اند. دنی سالیوان روزنامه نگار برجسته حوزه تحقیقات پیراموت موتورهای جستجو این تغییرات را مثبت ارزابی کرده است. در زیر برخی از این واکنش را در تصویر مشاهده میکنید.

 

واکنش افراد به تغییر عنوان در نتایج گوگل

چگونه می توانم این رفتار را توسط گوگل تغییر دهم؟

Danny Sullivan برای این تغییر این گونه گفته است صحیح ترین پاسخ این است: شما نمی توانید ، زیرا همیشه به جستجوی واقعی بستگی دارد. اما رعایت نکات زیر می تواند مفید باشد:

عنوان طولانی ننویسید

عنوان تکراری ننویسید

عنوان صفحه عمومی یا خیلی کلی ننویسید

سخن پایانی در رابطه تغییر عنوان متا

البته باید همچنان منتظر تصمیم نهایی گوگل بمانیم تا ببینیم سرانجام چه چیزی رخ میدهد و وب سایت ها چه قاعده ای را باید نسبت به این تغییر، اعمال نمایند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

2 دیدگاه

  • سلام دستتون درد نکنه .. برا منم عجیب بود که چرا گوگل خودش خودکار امده و عنوان یکی از صفحه های منو توی نتایج جستوجو تغییر داده

    • سلام بر شما
      خواهش میکنم . بله گوگل در حال تست است باید منتظر ماند و دید که چه اتفاقی خواهد افتاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *